Panthers qualifiy runners, thrower and jumper for state track
By Jim Turner


Posted on May 11, 2015 1:19 PM



The Russellville Panthers qualified several entries for the state Class 1A track meet Saturday while running at the regional meet at Green County High School.
Coach Dennis Sydnor’s team had first-and a second- place finishes in the sprint relays. Josh Bigbee, CoCo Darden and Johnny Drumgold were on both teams with DeAnte Dowlen joining them on the winning 4X200 and Carl Jones running a leg of the runner-up 4x100.
Darden and Bigbee ran second and third, respectively, in the 100, and Darden was third in the 200. Drumgold finished second in the triple jump and Truston Clayton was second in the shot put.
Sydnor’s team placed fifth overall.
Sarianna Allen and Denarria Terry were the top runners for Coach Matt Tipton’s 42nd Lady Panther team. Joining them in a fifth-place relay race were Lacy Tanner and Shailyn Milan.
Results from races in which RHS competitors place follow with first-place and last-place finishers in an event shown along with those who placed immediately before or after a Lady Panther or Panther:
 
Girls 100 Meter Dash CLASS 1A
Name Year School Seed Finals H# Points
Finals
 1 Glover, Brianna 11 Glasgow 12.84 13.09 4 10 
 2 Peterson, Tatyana 9 Todd Central 13.44 13.36 4 8 
 3 Jones, Genarose 8 Owensboro Cath. 13.04 13.44 4 6 
 4 Allen, Sariana 8 Russellville 14.33 13.53 3 4 
 5 Cloyd, Payton 11 Monroe County 13.44 13.77 4 2 
 6 Terry, Denarria 9 Russellville 14.54 14.13 3 1 
 7 Dice, Tremekia 12 Caverna13.94 14.17 4 
17 Burden, Taylor 7 Butler County 18.34 18.92 1 
 
Girls 200 Meter Dash CLASS 1A
1 Glover, Brianna 11 Glasgow27.44 27.35 4 10 
 2 Peterson, Tatyana 9 Todd Central 27.64 27.75 4 8 
 3 Allen, Sariana 8 Russellville 29.14 27.95 4 6 
 4 Jones, Genarose8 Owensboro Cath.28.04 28.17 4 4 
 5 Pierson, Maranda 11 Butler County 29.04 28.96 4 2 
 6 Cloyd, Payton 11 Monroe County 29.14 29.21 4 1 
 7 Terry, Denarria9 Russellville 30.84 30.13 3 
 8 Cash, Madison 11 Cumberland Co. 30.50 30.46 3 
17 Jones, Rebecca 7 McLean County 37.74 38.01 1 
 
Girls 400 Meter Dash CLASS 1A
 1 Young, Sydney 11 Hancock County 63.24 61.74 3 10 
 8 Wright, Haley 8 Cumberland Co. 77.02 76.68 2 
 9 Higgins, Destiny 8 Russellville 1:23.44 77.74 2 
 10 Weafer, Kate 7 Owensboro Cath. 1:21.34 79.19 2 
 
 14 Jones, Alexis 9 Monroe County1:32.641:29.63 1 
 
Girls 4x100 Meter Relay CLASS 1A
 1 Owensboro Catholic 54.24 53.86 2 10 
 1) Brown, Lauren 112) Thompson, Jamie 11 
 3) Jones, Genarose 8 4) Hayden, Maggie 8 
  4 Todd County Central 55.54 55.68 2 4 
 1) Davis, Makayla 92) Edmonds, Karissa 12
 3) Groves, Natalie 9 4) Peterson, Tatyana 9
 5 Russellville 58.74 56.08 2 2 
 1) Tanner, Lacie 8 2) Milan, Shailyn 9 
 3) Terry, Denarria 9 4) Allen, Sariana 8 
 6 Cumberland County 59.04 58.18 1 1 
 1) Staten, Candi 9 2) Wright, Haley 8
 3) Long, Kaylee Dee 9 4) Cash, Madison 11 
 9 McLean County 64.14 66.48 1 
 1) Howard, Alyssa 12 2) Jones, Rebecca 7 
 3) Logsdon, Mollie 7 4) Burden, River 10 
 
Boys 100 Meter Dash CLASS 1A
 1 Morrow, Andre 12 Todd Central 11.70 11.33 4 1011.321
 2 Darden, Tacorian 11 Russellville 11.64 11.33 4 811.326
 3 Bigbee, Joshua 10 Russellville 12.24 11.72 3 6 
 4 Hixenbaugh, Jacob 11 Butler County 11.34 11.84 4 4 
18 Hopper, Noah 8 McLean County 15.64 15.69 1 
 
Boys 200 Meter Dash CLASS 1A
 1 Kaiser, Daniel12 Todd Central 23.23 23.13 4 10 
 2 Morrow, Andre 12 Todd Central 23.54 23.18 4 8 
 3 Darden, Tacorian 11 Russellville 23.94 23.73 4 6 
 4 Dyer, Nathan 10 Cumberland Co. 23.87 23.77 4 4 
 7 Brooks, Jholdi 7 Monroe County 22.24 24.15 4 
 8 Drumgole, Johnny 10 Russellville 24.14 24.70 3 
 9 Staples, Holden 12 Owensboro Cath.24.34 24.85 3 
16 Mccauley, Cj 11 Metcalfe County27.44 39.43 1 
 
Boys 400 Meter Dash CLASS 1A
 1 Schroader, Cody 12 Hancock County 53.62 52.77 4 10 
 8 Geralds, Devin 12 Monroe County 57.84 58.11 3 
 9 Mason, Deshawn 10 Russellville 59.24 58.24 3 
 10 Toscano, Ivor 12 Caverna61.94 59.51 2 
 11 Lyons, Austin 10 Frederick Fraize 60.24 60.51 3 
 19 Keen, Ej 11 Metcalfe County 1:26.04 1 
 
Boys 800 Meter Run CLASS 1A
 1 Sells, Derrick 12 Glasgow 2:04.402:03.52 10 
 15 Eaton, Tanner 10 McLean County 3:00.102:43.56 
 16 Skipworth, Robert 7 Russellville2:58.36 
 
Boys 1600 Meter Run CLASS 1A
 1 Marsch, George10 Hancock County 4:41.274:47.22 10 
 10 Camacho, Jorge 9 Todd Central5:38.24 
 11 Wynn, Mark 10 Russellville 5:39.305:39.53 
 12 Ellis, Chase 10 Glasgow 5:35.055:46.79 
 16 Burden, Austin 9 Butler County6:05.326:10.43 
 17 Skipworth, Robert 7 Russellville 6:24.106:21.60 
 
 
Boys 4x100 Meter Relay CLASS 1A
 1 Todd County Central 45.94 44.99 2 10 
 1) Nichols, Dylan 12 2) Wilkerson, Dylan 12
 3) Morrow, Andre 124) Kaiser, Daniel 12 
 2 Russellville 46.54 45.16 2 8 
 1) Bigbee, Joshua 10 2) Jones, Carl 10 
 3) Darden, Tacorian 11 4) Drumgole, Johnny 10
 3 Butler County 45.44 45.37 2 6 
 1) Embry, Ian 11 2) Hampton, Houstyn 9 
 3) Hixenbaugh, Jacob 114) Embry, Drake 12
 9 Glasgow 49.64 53.19 1 
 1) Kimble, Karim 102) Cameron, Wells 9 
 3) Sergio, Mateo 9 4) Milsten, Tyler 10 
 
Boys 4x200 Meter Relay CLASS 1A
 1 Russellville 1:39.201:33.39 2 10 
 1) Bigbee, Joshua 10 2) Darden, Tacorian 11
 3) Dowlen, DeAnte 94) Drumgole, Johnny 10
 2 Todd County Central 1:36.841:35.46 2 8 
 1) Drayton, Treva 12 2) Harris, Naytrimis 11 
 3) Henry, Travay 104) Kaiser, Daniel 12 
 6 Hancock County1:42.251:40.95 2 1 
 1) Newton, Aj 82) Alstad, Nole 9 
 3) Rogers, Justin 12 4) Schroader, Cody 12 
 
Boys Long Jump CLASS 1A
 1 Paul, Devon 10 Caverna 17-11.00 18-09.50 10 
 5 Briggs, Ryan 11 Todd Central18-00.00 17-01.502 
 6 Mason, Deshawn10 Russellville16-10.00 16-02.251 
 7 Moore, Corby 8 McLean County 16-01.00 15-09.00 
15 Sergio, Mateo 9 Glasgow 13-01.00 11-04.00 
 
Boys Triple Jump CLASS 1A
 1 Paul, Devon 10 Caverna 37-09.00 38-06.00 10 
 2 Drumgole, Johnny 10 Russellville 38-01.50 37-05.258 
 3 Briggs, Ryan 11 Todd Central34-07.50 34-02.756 
 4 Hayden, Augustus 12 Owensboro Cath. 36-08.00 33-11.504 
 5 Mason, Deshawn 10 Russellville 32-05.752 
 6 Alstad, Nole 9 Hancock County 31-00.00 31-01.501 
 8 Rich, Ty 9 Monroe County 28-00.00 26-03.50 
 
Boys Shot Put CLASS 1A
 1 Wethington, Coty 12 Owensboro Cath. 39-00.50 39-07.00 10 
 2 Clayton, Truston 11 Russellville 37-08.00 39-06.508 
 3 Rates, Dominic10 Hancock County 37-03.00 38-09.506 
 12 Spears, Chantz 9 Monroe County 32-06.00 31-08.00 
 13 Thomas, Richard 10 Russellville 32-03.00 31-06.50 
 14 Hall, Jayden 8 Owensboro Cath. 35-07.75 31-06.00 
 18 Perry, Deantre11 Caverna 25-01.00 24-09.00 
 
Boys Discus Throw CLASS 1A
 1 Rates, Dominic10 Hancock County123-10 124-02 10 
 6 Lee, Dalton 10 Butler County 102-01 94-051 
 7 Clayton, Truston 11 Russellville 95-04 92-00 
 8 Powell, Logan 12 Todd Central 91-05 90-09 
 9 Kirchharr, Coby9 Hancock County109-08 90-05 
 10 West, Drew 10 Russellville82-06.50 90-01 
 11 Smith, Josh 10 Todd Central 93-00 87-04 
19 Vibbert, Benton 10 Metcalfe County29-11 34-11 
 
 Women - CLASS 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
1) Hancock County 148.50 2) Owensboro Catholic123.50
3) Glasgow 784) Monroe County 48 
5) Todd County Central 426) Butler County 41 
7) Cumberland County 218) McLean County 14 
9) Russellville 13 10) Caverna 6 
11) Metcalfe County 2 
 
 Men - CLASS 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
1) Todd County Central1132) Hancock County 85 
3) Owensboro Catholic 784) Cumberland County 74 
5) Russellville 656) Glasgow42 
7) Caverna 328) Butler County 30 
9) Monroe County 11 10) McLean County 10 
11) Frederick Fraize 3 

 




Copyright © The Logan Journal 2009 - 2019